Uppdrag

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

14 april 2025 M&A

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.

Mynt är ett svenskt SaaS-fintechbolag specialiserat på lösningar inom utgiftshantering och levererar tjänster som hjälper företagare att förenkla sin administration och bokföring genom att erbjuda ett företagskort som via Mynts plattform integreras med kundernas bokföringssystem. Partnerskapet kommer att göra det möjligt för Visa att bättre tillgodose sina kunders behov och den underförsörjda marknaden för små och medelstora företag (SMB) samtidigt som det möjliggör för Mynt att möta den växande efterfrågan på effektiv utgiftshantering bland små och medelstora företag.

Vinges team bestod av Johan Larsson och Helena Liljenberg.

Läs klientens pressmeddelande här.

 

 

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025