Uppdrag

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i Mynt AB

14 april 2025 M&A

Vinge har biträtt Visa i samband med deras investering i det svenska fintechbolaget Mynt AB ("Mynt"). Investeringen, som är en del av Mynts meddelade serie B-finansieringsrunda, understryker Visas engagemang för att stödja innovativa fintech-lösningar och förbättra betalningsupplevelser för företag i hela Europa.

Mynt är ett svenskt SaaS-fintechbolag specialiserat på lösningar inom utgiftshantering och levererar tjänster som hjälper företagare att förenkla sin administration och bokföring genom att erbjuda ett företagskort som via Mynts plattform integreras med kundernas bokföringssystem. Partnerskapet kommer att göra det möjligt för Visa att bättre tillgodose sina kunders behov och den underförsörjda marknaden för små och medelstora företag (SMB) samtidigt som det möjliggör för Mynt att möta den växande efterfrågan på effektiv utgiftshantering bland små och medelstora företag.

Vinges team bestod av Johan Larsson och Helena Liljenberg.

Läs klientens pressmeddelande här.

 

 

Relaterat

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom

Vinge agerade legal rådgivare till Resurs vid dess strategiska partnerskap med Kustom (tidigare Klarna Checkout), en snabbväxande aktör inom digital handel. Partnerskapet gör det möjligt för Resurs att accelerera sin strategiska utveckling genom att erbjuda en checkout till sina handlare, baserad på Kustoms marknadsledande infrastruktur.
25 mars 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärv av MedMera Bank AB

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärvet av samtliga aktier i MedMera Bank AB från Kooperativa Förbundet till ett totalt vederlag om 1 960 miljoner kronor. Transaktionen positionerar Morrow Bank som en ledande nordisk plattform inom konsumentfinansiering med en kombinerad bruttoutlåning om 28,2 miljarder kronor.
24 mars 2026