Uppdrag

Vinge har biträtt UBS med grundprospekt avseende certifikat och warranter

28 augusti 2013

Vinge har biträtt UBS Deutschland AG med framtagandet av ett tredelat grundprospekt för strukturerade produkter som kommer att utgöras av olika slag av certifikat och warranter. De strukturerade produkterna kommer huvudsakligen att handlas på NASDAQ OMX Stockholm och möjligen även på andra nordiska börser. Grundprospektet godkändes av Finansinspektionen den 16 augusti.

Vinges team har bland annat utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och advokat Yohanna Öhrnegård.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026