Uppdrag

Vinge har biträtt Transtema vid företrädesemission

Vinge har biträtt Trantema i samband en företrädesemission av aktier. Emissionslikviden , ca 78 MSEK, ska användas till delfinansiering av förvärvet av Ericsson Local Services samt möjliggöra fortsatta tillväxtsatsningar.

Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 14 september 2018 och teckningstiden löpte ut den 1 oktober 2018.

Vinges team utgjordes huvudsakligen av Anders Strid, Wibeke Sorling, Natalie Bäck och bolagsassistenten Camilla Andersson.


 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026