Uppdrag

Vinge har biträtt Swedbank i samband med Regios förvärvsfinansiering om cirka 1,5 miljarder kronor

7 april 2022 Bank och finans

Vinge har biträtt Swedbank AB (publ) i samband med en kreditfacilitetsavtal om cirka 1,5 miljarder kronor i syfte att finansiera Fastighets AB Regios förvärv av en fastighetsportfölj till ett sammanlagt överenskommet fastighetsvärde om cirka 2,4 miljarder kronor.

De förvärvade fastigheterna är centralt belägna i Gävle och den primära användningen är kontor. Genom förvärvet blir Regio en av de större fastighetsägarna i Gävle.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Ellen Flygt.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026