Uppdrag

Vinge har biträtt Svea Bank AB i samband med dess emission av sekundärkapital (T2) om 300 miljoner SEK

14 juni 2024 Bank och finans

Vinge har biträtt Svea Bank AB vid dess emission av T2-obligationer om 300 miljoner SEK med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 6.75%. Emissionsdagen är satt till den 7 juni 2024 och obligationerna har en löptid på 10,25 år med första möjliga inlösendag efter 5 år. Instrumenten kommer att noteras på Nasdaq Stockholm.

Vinges team bestod av Mikael Ståhl, Felix Möller och Sofia Haggren.

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026