Uppdrag

Vinge har biträtt STRAX i samband med nytt låneavtal om 30 MEUR med Proventus Capital Partners IV som långivare

Vinge har biträtt STRAX koncernen vid refinansiering och ingående av låneavtal med Proventus Capital Partners IV (”Proventus”) som långivare uppgående till ett sammanlagt belopp om 30 miljoner EUR.

Under de senaste fem åren har ett bankkonsortium bestående av fyra tyska banker stått för huvuddelen av STRAX koncernens långsiktiga finansiering. Det nya låneavtalet ingicks med Proventus i juli 2020 och löper på fem år. Lånet har utbetalats i två omgångar, först i en efterställd del om 6 miljoner EUR i juli 2020 för att tillföra extra rörelsekapital fram till dess det återstående beloppet utbetalas, vilket skedde den 30 oktober 2020 i samband med återbetalningen av lånen till det tyska bankkonsortiet. Strax AB kommunicerade detta 17 juli 2020.

STRAX är en marknadsledande global specialist inom mobila tillbehör. STRAX har två kompletterande verksamheter – egna varumärken och distribution (retail och online marknadsplatser) – där livsstils audio varumärket Urbanista är flaggskeppet tillsammans med de licensierade varumärkena inom Adidas. STRAX har cirka 200 anställda i 12 länder, med operativt huvudkontor och logistik- och distributionscenter i Tyskland. STRAX AB är noterat på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Fabian Ekeblad, Henrik Ossborn, Paulina Malmberg och Elin Samara. Jesper Schönbeck biträdde avseende kapitalmarknadsfrågor.  

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025