Uppdrag

Vinge har biträtt Stendörren i samband med en tilläggsemission av ett obligationslån om 300 MSEK

4 oktober 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB (publ) (”Stendörren”) i samband med en tilläggsemission av ett icke säkerställt obligationslån om MSEK 300.

Obligationslånet löper på tre år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,25 procentenheter. Likviden från den efterföljande emitterade portionen av obligationslånet kommer att användas för allmänna verksamhetsändamål. Swedbank har varit finansiell rådgivare till Stendörren och även agerat emissionsinstitut. 

I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinge biträdde även Stendörren i samband med bolagets initiala emission av ett obligationslån om MSEK 350 den 18 juni 2018. Ett prospekt upprättades i samband därmed och godkändes av Finansinspektionen den 1 augusti 2018.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, André Isacson och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025