Uppdrag

Vinge har biträtt Stendörren i samband med en tilläggsemission av ett obligationslån om 300 MSEK

4 oktober 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB (publ) (”Stendörren”) i samband med en tilläggsemission av ett icke säkerställt obligationslån om MSEK 300.

Obligationslånet löper på tre år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,25 procentenheter. Likviden från den efterföljande emitterade portionen av obligationslånet kommer att användas för allmänna verksamhetsändamål. Swedbank har varit finansiell rådgivare till Stendörren och även agerat emissionsinstitut. 

I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinge biträdde även Stendörren i samband med bolagets initiala emission av ett obligationslån om MSEK 350 den 18 juni 2018. Ett prospekt upprättades i samband därmed och godkändes av Finansinspektionen den 1 augusti 2018.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, André Isacson och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026