Uppdrag

Vinge har biträtt Stendörren i samband med en tilläggsemission av ett obligationslån om 300 MSEK

4 oktober 2018 Bank och finans

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB (publ) (”Stendörren”) i samband med en tilläggsemission av ett icke säkerställt obligationslån om MSEK 300.

Obligationslånet löper på tre år och har en rörlig ränta om STIBOR 3M + 4,25 procentenheter. Likviden från den efterföljande emitterade portionen av obligationslånet kommer att användas för allmänna verksamhetsändamål. Swedbank har varit finansiell rådgivare till Stendörren och även agerat emissionsinstitut. 

I enlighet med villkoren för obligationslånet avses detta att inom kort bli upptaget till handel på marknaden för företagsobligationer vid Nasdaq Stockholm.

Vinge biträdde även Stendörren i samband med bolagets initiala emission av ett obligationslån om MSEK 350 den 18 juni 2018. Ett prospekt upprättades i samband därmed och godkändes av Finansinspektionen den 1 augusti 2018.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, André Isacson och Fredric Reissmüller.

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026