Uppdrag

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Swedbank AB (publ) i samband med ett obligationslån med rambelopp om upp till 700 MSEK

18 december 2017 Bank och finans

Vinge har biträtt Pareto Securities AB och Swedbank AB (publ) i samband med ett icke-säkerställt obligationslån med rambelopp om upp till 700 MSEK som emitterades av Offentliga Hus i Norden AB (publ) (”Offentliga Hus”) den 15 december 2017.

Pareto Securities AB och Swedbank AB (publ) har varit gemensamma arrangörer och Swedbank AB (publ) agerade även emissionsinstitut. Lånet löper på tre och ett halvt år och har en ränta om 3-månaders STIBOR med en räntemarginal om 7,00 procentenheter.
 
Emissionslikviden kommer att användas för finansiering av fastighetsförvärv och för andra allmänna verksamhetsändamål. Offentliga Hus avser att ansöka om notering av obligationslånet på Nadaq Stockholm.
 
Vinges team bestod  bland annat av Louise Brorsson Salomon, Lionardo Ojeda och Sara Osman.

Relaterat

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026

Vinge biträder Accru Partners vid emission av seniora säkerställda obligationer

Vinge biträder Accru Partners, och dess ägare Axcel, vid Accru Partners första emission av seniora säkerställda obligationer om EUR 550 miljoner.
23 september 2026

Vinge biträder Sveafastigheter vid emission av obligationer om EUR 350 miljoner

Vinge har biträtt Sveafastigheter AB (publ) vid dess emission av seniora icke-säkerställda obligationer om EUR 350 miljoner under Sveafastigheters befintliga EMTN-program med ett rambelopp om EUR 2 miljarder.
23 september 2026