Uppdrag

Vinge har biträtt Nick’s i 100 MUSD finansieringsrunda

29 oktober 2021

Vinge har biträtt foodtech-bolaget Nick’s, som tillhandahåller sockerfri glass och snacks, i deras största kapitalanskaffning hittills.

Bolaget tar in 100 miljoner USD i en investeringsrunda som leds av Kinnevik. I kapitalanskaffningen deltar även Temasek, Ambrosia Investments, Gullspång Invest, Peak Bridge, Capagro och Nicoya, tillsammans med andra befintliga aktieägare.

Nick’s lanserades för fyra år sedan och finns idag på 16 marknader. På den amerikanska marknaden återfinns Nick’s produkter numera i cirka 6.700 butiker. Det nya kapitalet ska främst användas till att stärka Nick’s tillväxt på de nordamerikanska och europeiska marknaderna.

Vinges team består av Daniel Rosvall, Maria Dahlin Kolvik, Jonathan Riddersholm och Ebba Nyberg.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026