Uppdrag

Vinge har biträtt Mitsubishi Electric i samband med förvärv

3 april 2020 M&A

Vinge har biträtt Mitsubishi Electrics europeiska dotterbolag Mitsubishi Electrics B.V. i samband med dess förvärv av AQS Produkter AB, en distributör av produkter för komfort-, process- och IT-kylning samt värmepumpar i Sverige.

Genom förvärvet stärker Mitsubishi Electric sin närvaro på svenska marknaden för klimat- och kylaggregat samt olika typer av värmepumpar.
 
Vinges team bestod främst av Kristina Ekberg, Manne Bergström och Hannah Kajlinger (M&A), Fredrika Hjelmberg och Carla Zachariasson (Commercial Agreements), samt Lisa Ullman och v(Employment). 

 

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026