Uppdrag

Vinge har biträtt Mitsubishi Electric i samband med förvärv

3 april 2020 M&A

Vinge har biträtt Mitsubishi Electrics europeiska dotterbolag Mitsubishi Electrics B.V. i samband med dess förvärv av AQS Produkter AB, en distributör av produkter för komfort-, process- och IT-kylning samt värmepumpar i Sverige.

Genom förvärvet stärker Mitsubishi Electric sin närvaro på svenska marknaden för klimat- och kylaggregat samt olika typer av värmepumpar.
 
Vinges team bestod främst av Kristina Ekberg, Manne Bergström och Hannah Kajlinger (M&A), Fredrika Hjelmberg och Carla Zachariasson (Commercial Agreements), samt Lisa Ullman och v(Employment). 

 

Relaterat

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026