Uppdrag

Vinge har biträtt Main Capital och Pointsharp vid dess strategiska sammangående med SIVIS

10 augusti 2023 M&A Företagsbeskattning

Pointsharp möjliggör för organisationer att säkra IT-miljöer med en hög nivå av kontroll för IT-avdelningar i kombination med en intuitiv mobil användarupplevelse.

Pointsharp har en bred produktportfölj inom identitets- och åtkomsthantering som kan användas med multifaktorautentisering, säkerhetsgateway, användarbehörighet och lösenordshantering. SIVIS, som grundades 1999 och är baserat i Tyskland och Danmark, fokuserar bland annat på identitets- och åtkomsthantering och riskhantering.

Tillägget av SIVIS starka erbjudande inom identitets- och åtkomsthantering förväntas stärka den sammanslagna koncernens position på marknaden.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Linus Adolfsson och Josef Groow.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026