Uppdrag

Vinge har biträtt Main Capital och Pointsharp vid dess strategiska sammangående med SIVIS

10 augusti 2023 M&A Företagsbeskattning

Pointsharp möjliggör för organisationer att säkra IT-miljöer med en hög nivå av kontroll för IT-avdelningar i kombination med en intuitiv mobil användarupplevelse.

Pointsharp har en bred produktportfölj inom identitets- och åtkomsthantering som kan användas med multifaktorautentisering, säkerhetsgateway, användarbehörighet och lösenordshantering. SIVIS, som grundades 1999 och är baserat i Tyskland och Danmark, fokuserar bland annat på identitets- och åtkomsthantering och riskhantering.

Tillägget av SIVIS starka erbjudande inom identitets- och åtkomsthantering förväntas stärka den sammanslagna koncernens position på marknaden.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Linus Adolfsson och Josef Groow.

Relaterat

Vinge företräder IK Partners och Selatek i samband med förvärvet av Jamo Sikring

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Selatek AB (“Selatek”) i samband med förvärvet av JAMO SIKRING A/S (“Jamo Sikring”), en dansk specialist inom installation, service och löpande kontroll av brandtekniska anläggningar. Förvärvet innebär att Selatek etablerar verksamhet i Danmark och stärker samtidigt koncernens position inom brandsäkerhet och säkerhetsservice i Norden.
21 augusti 2026

Vinge biträder Xamera Group vid förvärv av finska Integrify

Xamera Group, delägt av Helix Kapital, har förvärvat samtliga aktier i finska Integrify, en ledande finsk aktör inom teknikfokuserad och hyrköpsbaserad kompetensförsörjning till industri-, försvars- och techsektorn.
20 augusti 2026

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026