Uppdrag

Vinge har biträtt Lagardère Unlimited vid övertagande av driften av Friends Arena

27 januari 2015

Vinge har biträtt Lagardère Unlimited (”Lagardère”) vid förvärvet av Driftbolaget i Solna AB och ingåendet av ett långsiktigt hyresavtal med fastighetsbolaget som äger Friends Arena, Arenabolaget i Solna AB. Lagardère tar härmed över driften av Friends Arena under som kortast tio år framöver.

Vinges team har bestått av ansvarig delägare Michael Wigge, counsel Ulrich Ziche, delägare Karin Grauers samt biträdande juristerna Sofie Bjärtun, Daniel Unger, Adriana Berglund, David Henningsson, Sofia Ekdahl, Matilda Gustafsson och Evelina Tejle.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026