Uppdrag

Vinge har biträtt Isofol i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Isofol Medical AB i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm med första handelsdag den 21 oktober 2021. Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 18 oktober 2021. Isofol har ett marknadsvärde motsvarande cirka 1,5 miljarder kronor.

Isofol är ett biotechföretag i sen klinisk fas som utvecklar arfolitixorin för att förbättra standardbehandling av 5-FU baserad kemoterapi primärt för avancerad kolorektalcancer genom att öka tumörrespons och progressionsfri överlevnad.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Jenny Sandlund och Edin Agic (Kapitalmarknad), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (skatt), Anna Ståhlklo (Kommersiella avtal), Alexander Lindeberg (IP) och Rebecka Hansson (arbetsrätt).

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025