Uppdrag

Vinge har biträtt Isofol i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Isofol Medical AB i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm med första handelsdag den 21 oktober 2021. Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 18 oktober 2021. Isofol har ett marknadsvärde motsvarande cirka 1,5 miljarder kronor.

Isofol är ett biotechföretag i sen klinisk fas som utvecklar arfolitixorin för att förbättra standardbehandling av 5-FU baserad kemoterapi primärt för avancerad kolorektalcancer genom att öka tumörrespons och progressionsfri överlevnad.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Jenny Sandlund och Edin Agic (Kapitalmarknad), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (skatt), Anna Ståhlklo (Kommersiella avtal), Alexander Lindeberg (IP) och Rebecka Hansson (arbetsrätt).

 

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026