Uppdrag

Vinge har biträtt Isofol i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

Vinge har biträtt Isofol Medical AB i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm med första handelsdag den 21 oktober 2021. Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 18 oktober 2021. Isofol har ett marknadsvärde motsvarande cirka 1,5 miljarder kronor.

Isofol är ett biotechföretag i sen klinisk fas som utvecklar arfolitixorin för att förbättra standardbehandling av 5-FU baserad kemoterapi primärt för avancerad kolorektalcancer genom att öka tumörrespons och progressionsfri överlevnad.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Jenny Sandlund och Edin Agic (Kapitalmarknad), Victor Ericsson och Emelie Svanberg (skatt), Anna Ståhlklo (Kommersiella avtal), Alexander Lindeberg (IP) och Rebecka Hansson (arbetsrätt).

 

Relaterat

Vinge företräder MAAG Gear vid 18,5 MEUR-refinansiering

Vinge har företrätt MAAG Gear i samband med ingåendet av ett kreditfacilitetsavtal om 18 500 000 EUR med Danske Bank A/S i syfte att bl.a. refinansiera bolagets tidigare lån. MAAG Gear är en ledande tillverkare av högprecisionsväxlar och kugghjulslösningar för cement- och gruvindustrin med ett omfattande produktsortiment och globala eftermarknadstjänster.
21 augusti 2025

Vinge har biträtt Direktronik vid förvärv av Qvintus

Direktronik, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i Qvintus.
19 augusti 2025

Vinge biträder Sobro vid investering i vChain

vTrade med dotterbolaget vChain har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Grundaren Carl-Henrik Lundh fortsätter som vd och betydande delägare.
18 augusti 2025