Uppdrag

Vinge har biträtt Industrifonden vid investering i Smartfish

18 september 2013

Industrifonden investerar 35 miljoner kr i norska Smartfish, som utvecklar Omega-3 drycker inom klinisk nutrition. I emissionen på dryga 80 miljoner kronor deltar också den befintliga ägaren Investinor och privata investerare. Pengarna ska främst användas till kliniska prövningar samt till fortsatt internationell expansion. Smartfish utvecklar receptbelagda Omega 3-berikade drycker i form av fruktjuice för exempelvis cancerpatienter, som ofta drabbas av kakexi, det vill säga utmärgling till följd av betydande, långvarig undernäring. Parallellt sker även utveckling av en produkt för Alzheimerpatienter. Bolaget har en patenterad metod som möjliggör tillsats av höga doser Omega 3-fettsyror i juicen utan att smaken försämras.

Smartfish har huvudkontor i Oslo, men produktion sker i Sverige. Bolaget har nyligen vunnit en upphandling inom klinisk nutrition i Skåne, med lansering i Sverige under hösten. I och med kapitaltillskottet kommer även ett FoU-centrum att bildas i Stockholm.

Investeringen i Smartfish är första steget i ett nyligen påbörjat samarbete inom life science mellan Industrifonden och den norska investeringsorganisationen Investinor. Tanken är att ge attraktiva life sciencebolag tillgång till internationellt kapital.

Vinges team bestod av delägare Johan Larsson och biträdande juristen Alexandra Kempe.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026