Uppdrag

Vinge har biträtt Industrifonden och Investinor vid försäljning av aktier i Calliditas

Vinge har biträtt Industrifonden och Investinor vid försäljning av totalt cirka 2 300 000 aktier i Calliditas Therapeutics AB (publ) till två investerare till ett totalt värde om cirka 17 000 000 USD.

Calliditas är noterat på Nasdaq Stockholm och utvecklar högkvalitativa läkemedel i nischindikationer där det finns ett betydande medicinskt behov som inte tillgodosetts och där bolaget helt eller delvis kan driva och delta i kommersialiseringen.

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen, Sofie Bjärtun, Nils Fredrik Dehlin och Hampus Olsson.

Relaterat

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt ABG Sundal Collier i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor, inom ett ramverk om upp till 2 miljarder kronor.
28 november 2025

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.
26 november 2025

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025