Uppdrag

Vinge har biträtt Ikano vid förvärv av Citibanks kortportfölj Shell MasterCard

30 augusti 2010

Vinge har biträtt Ikano Bank SE vid förvärvet av Citibanks kortportfölj Shell MasterCard till ett värde av cirka 280 miljoner SEK samt vid ingåendet av ett samarbetsavtal med AB Svenska Shell för utgivning och drift av Shell MasterCard till privatkunder i Sverige.

Vinges team bestod huvudsakligen av Fredrik Wilkens (ansvarig delägare), Emma Stuart-Beck och Ulrica Åkesson.

Tidigare i år tog Ikano även över Citibanks kortportfölj Shell MasterCard i Norge till ett värde av cirka 283 miljoner NOK. Även då biträddes Ikano Bank SE av Vinge, vars team huvudsakligen bestod av Fredrik Wilkens, Emma Stuart-Beck, Christian Johansson och Ulrica Åkesson.

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026