Uppdrag

Vinge har biträtt Holtback Group i samband med förvärvet av Hultsteins Kyl AB

26 maj 2014

Vinge har företrätt Holtback Group i samband med förvärvet av samtliga aktier i Hultsteins Kyl AB. Hultsteins utvecklar, tillverkar och säljer kylanläggningar till fordon. I förvärvet har även ingått två dotterbolag som bedriver service och reparationsarbeten på fordon och kylanläggningar samt fastighetsförvaltning. Holtback Group är ett privatägt rörelsedrivande investeringsföretag i Göteborg som investerar primärt i mindre och medelstora svenska företag med god tillväxtpotential i närtid.

Vinges team har bestått av klientansvarig delägare Anders Strid, Anna Siesing (projektledare och arbetsrätt), Joel Zetterström (IT), Daniel Lennartsson (DD) samt bolagsassistenten Josefin Halldén.

 

 

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026