Uppdrag

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett 900 miljoner euro bryggfinansieringsavtal med JP Morgan, BNP Paribas, SEB, Société Générale och Swedbank

22 april 2024 Bank och finans

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) och dess dotterbolag inom Asmodee i samband med ingåendet av ett bryggfinansieringsavtal om 900 miljoner euro med JP Morgan, BNP Paribas, SEB, Société Générale och Swedbank och sammanhängande förtida återbetalning av existerande skuld i Embracer.

Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin, där Asmodee är en fransk utvecklare av brädspel, kortspel och rollspel. Finansieringen är ett viktigt steg i Embracers refinansiering och omstruktureringsprogram och kommer att användas för att refinansiera Embracers befintliga lån på 8 miljarder kronor med förfall i februari 2025, samt för att minska de revolverande kreditfaciliteterna med 1 miljard kronor till 8 miljarder kronor.

Vinges team bestod av Louise Brorsson Salomon, Albert Wållgren, Felix Möller, Ida Redander och Josef Groow.

Relaterat

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Bridgepoint med att tillsammans med Polaris förvärva ett majoritetsinnehav i PDSVISION, en global ledare inom digital engineering

PDSVISION, med huvudkontor i Stockholm, är verksamt i Nordamerika, Europa och Asien. Bolaget levererar integrerad programvara och tjänster som stödjer digital transformation inom produktutveckling och tillverkning, vilket hjälper kunder att förbättra produktiviteten och påskynda resan från koncept till produktion.
10 februari 2026