Uppdrag

Vinge har biträtt Deutsche Bank, Citigroup Global Markets och Nordea i samband med etableringen av Vattenfalls svenska EMTN-program

15 maj 2018 Bank och finans

EMTN-programmet utgör en ram som ger Vattenfall möjlighet att löpande ta upp lån inom ett vid varje tid högsta utestående nominellt belopp om 10 miljarder euro.

EMTN-programmet är det första svenskrättsliga EMTN-programmet att etableras. Deutsche Bank AG, London Branch är arrangör och Deutsche Bank AG, London Branch, Citigroup Global Markets Limited och Nordea Bank AB (publ) är emissionsinstitut under programmet. Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 18 april 2018.

Vinges team bestod av delägare Mikael Ståhl tillsammans med Josefine Larsson och Sara Osman.

Relaterat

Vinge har biträtt BAE Systems Bofors vid förvärvet av Aston Harald Mekaniska Verkstad

BAE Systems är en världsledande försvarskoncern med närvaro i Sverige bland annat genom BAE Systems Bofors i Karlskoga, en leverantör av vapensystem, artilleri och ammunition. Förvärvet är strategiskt motiverat och syftar till att stärka den svenska försvarsindustrins produktionskapacitet.
12 februari 2026

Vinge har biträtt Sertion AB i samband med förvärvet av Svensk Anläggning och Driftteknik AB

Genom förvärvet tar Sertion ytterligare ett steg i sin utveckling som en ledande internationell infrastruktur- och installationskoncern inom komplexa VVS-system, teknisk infrastruktur och industriella rörledningar. Svensk Anläggning och Driftteknik AB är specialiserade inom certifierad svetsning och installation av industriella rörledningar.
10 februari 2026

Vinge har biträtt Mirova i förvärvet av vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås

Vinge har biträtt Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers som fokuserar på hållbara investeringar, i samband med förvärvet av de tre svenska landbaserade vindkraftsparkerna Boarp, Dållebo och Fågelås.
10 februari 2026