Uppdrag

Vinge har biträtt Deutsche Bank, Citigroup Global Markets och Nordea i samband med etableringen av Vattenfalls svenska EMTN-program

15 maj 2018 Bank och finans

EMTN-programmet utgör en ram som ger Vattenfall möjlighet att löpande ta upp lån inom ett vid varje tid högsta utestående nominellt belopp om 10 miljarder euro.

EMTN-programmet är det första svenskrättsliga EMTN-programmet att etableras. Deutsche Bank AG, London Branch är arrangör och Deutsche Bank AG, London Branch, Citigroup Global Markets Limited och Nordea Bank AB (publ) är emissionsinstitut under programmet. Prospektet godkändes av Finansinspektionen den 18 april 2018.

Vinges team bestod av delägare Mikael Ståhl tillsammans med Josefine Larsson och Sara Osman.

Relaterat

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026

Vinge företräder Studsvik AB (publ) vid förvärvet av Kärnfull Next AB

Vinge har företrätt Studsvik AB (publ) i samband med förvärvet av Kärnfull Next AB, ett bolag som utvecklar metoder för att bygga små modulära kärnreaktorer.
10 mars 2026