Uppdrag

Vinge har biträtt det finska börsnoterade bolaget Fiskars Group i samband med dess förvärv

15 september 2023 M&A

Vinge har biträtt det finska börsnoterade bolaget Fiskars Group i samband med dess förvärv av det kända danska designföretaget Georg Jensen för 151,5 miljoner euro från private equity-bolaget Investcorp. Transaktionen förväntas slutföras i början av Q4 2023, med förbehåll för sedvanliga tillträdesvillkor.

Georg Jensen är ett ikoniskt danskt designföretag som grundades 1904 och är globalt erkänt för sitt banbrytande hantverk och sin tidlösa design inom smycken, klockor, silvervaror, hushållsartiklar med mera. Fiskars, Finlands äldsta företag, är känt för sin tillverkning av köksutrustning och trädgårdsprodukter. Fiskars har också ett antal designvarumärken i sin portfölj, inklusive det danska porslinsföretaget Royal Copenhagen. Förvärvet av Georg Jensen är avsett att stärka Fiskars portfölj av lyxvarumärken och stödja Fiskars globala tillväxtstrategi. Vinge biträdde Fiskars tillsammans med Accura i samband med transaktionen.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Hedsund, Sofie Nordgren och Niklas Törnell.

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital och Pointsharp vid förvärvet av Meaplus AB och Nubibus Software AB

Vinge har företrätt Main Capital och dess portföljbolag Pointsharp vid Pointsharps förvärv av Meaplus AB och Nubibus Software AB. Pointsharp är en svensk leverantör av lösningar inom identitets- och åtkomsthantering samt säkert informationsutbyte, med verksamhet i Norden, DACH och Benelux. Förvärvet kompletterar Pointsharps befintliga erbjudande med funktionalitet inom säker digital kommunikation och stärker bolagets position på den svenska marknaden inom offentlig sektor, särskilt inom kommun- och vårdsegmenten. Transaktionen är Pointsharps sjätte tilläggsförvärv sedan Main Capital blev investeringspartner i november 2020.
1 oktober 2026

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge har biträtt Embracer Group i samband med ingående av ett två miljarder SEK revolverande kreditfacilitetsavtal med SEB, DNB, Nordea och Swedbank

Vinge har biträtt Embracer Group AB (publ) (“Embracer”) i samband med ingåendet av ett revolverande kreditfacilitetsavtal om 2,000,000,000 kronor med SEB, DNB, Nordea och Swedbank. Embracer är en global koncern med entreprenörsdrivna företag inom spel- och underhållningsindustrin.
25 september 2026