Uppdrag

Vinge har biträtt det finska börsnoterade bolaget Fiskars Group i samband med dess förvärv

15 september 2023 M&A

Vinge har biträtt det finska börsnoterade bolaget Fiskars Group i samband med dess förvärv av det kända danska designföretaget Georg Jensen för 151,5 miljoner euro från private equity-bolaget Investcorp. Transaktionen förväntas slutföras i början av Q4 2023, med förbehåll för sedvanliga tillträdesvillkor.

Georg Jensen är ett ikoniskt danskt designföretag som grundades 1904 och är globalt erkänt för sitt banbrytande hantverk och sin tidlösa design inom smycken, klockor, silvervaror, hushållsartiklar med mera. Fiskars, Finlands äldsta företag, är känt för sin tillverkning av köksutrustning och trädgårdsprodukter. Fiskars har också ett antal designvarumärken i sin portfölj, inklusive det danska porslinsföretaget Royal Copenhagen. Förvärvet av Georg Jensen är avsett att stärka Fiskars portfölj av lyxvarumärken och stödja Fiskars globala tillväxtstrategi. Vinge biträdde Fiskars tillsammans med Accura i samband med transaktionen.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Hedsund, Sofie Nordgren och Niklas Törnell.

Relaterat

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljningen av RK Projektledning till Qflow

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av samtliga aktier i RK Projektledning AB till Qflow Group.
5 december 2025

Vinge företräder Inter IKEA i samband med förvärv av skogsmark i Lettland och Litauen

Vinge biträder IKEA Forestry Investment AB (ett bolag inom Inter IKEA-koncernen) vid förvärv av bolag i Lettland och Litauen från Dasos Timberland Fund II (en fond förvaltad av CapMan Natural Capital).
5 december 2025