Uppdrag

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co i samband med en riktad nyemission om cirka 6,5 miljoner aktier av serie B

19 april 2016

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co AB (publ) (“D. Carnegie”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med bolagets riktade kontanta nyemission av 6 539 900 aktier av serie B till en teckningskurs om 72,50 kronor per aktie, vilket tillför bolaget cirka 474 000 000 kronor före transaktionskostnader. Teckningskursen fastställdes genom ett så kallat ”accelerated book-building” förfarande. Tecknare i nyemissionen utgjordes av cirka 60 svenska och internationella investerare av institutionell karaktär.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Sofie Bjärtun och André Isacson.

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026