Uppdrag

Vinge har biträtt Cavotec i samband med notering och upptagande till handel på NASDAQ OMX Stockholm

21 oktober 2011

Vinge har biträtt Cavotec i samband med notering och upptagande till handel på NASDAQ OMX Stockholm.

Cavotec är en global industrikoncern som tillhandahåller innovativa och miljövänliga system till marknaderna för hamnar och sjöfart, flygplatser, gruvor och tunnlar samt automation och industri.

Cavotec MSL Holdings Ltd har varit noterat på New Zealand Exchange sedan 2007. I april 2011 röstade aktieägarna i Cavotec MSL Holdings Ltd igenom ett så kallat Scheme of Arrangement-förfarande för att på så sätt flytta bolagets säte till Schweiz med ett nytt moderbolag, Cavotec SA. Styrelsen för Cavotec SA har efter beslutet ansökt om och fått godkännande att notera Cavotec SA:s aktier på NASDAQ OMX Stockholm.

Syftet med Cavotecs notering på NASDAQ OMX Stockholm är att flytta bolaget närmare dess primära marknader samt att få tillgång till en bredare och starkare investerarbas. Sista dag för handel med Cavotec MSL Holding Ltd:s aktie på New Zealand Exchange var den 26 september 2011 och första dag för handel med Cavotec SA:s aktie på NASDAQ OMX Stockholm var den 19 oktober 2011.

Vinges team har primärt bestått av Göran Nyström, Jesper Schönbeck och Joakim Hagberg samt avseende skattefrågor Maria Doeser.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026