Uppdrag

Vinge har biträtt BICO i samband med riktad nyemission om 2 miljarder

Vinge har biträtt BICO Group AB i samband med en riktad nyemission om drygt 2 miljarder kronor. Teckningskursen 480 kronor fastställdes genom ett accelererat bookbuildingförfarande arrangerat av Carnegie J.P. Morgan, ABG och Bryan Garnier.

BICO avser att använda emissionslikviden för att finansiera förvärvet av QInstruments samt för att ytterligare främja Bolagets förvärvsagenda och skapa en finansiell beredskap för nya möjligheter.

Vinges team har bestått av Anders Strid, Edin Agic och Adrian Filipovic.

Relaterat

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026

Vinge har biträtt Scandic med nya kreditfaciliteter om 7,5 miljarder kronor

Vinge har företrätt Scandic Hotels Group AB (publ) i samband med ett kreditfacilitetsavtal om 7 500 000 000 SEK med ett syndikat av banker, arrangerad av DNB Carnegie Investment Bank AB och Nordea Bank Abp, filial i Sverige.
8 juli 2026