Uppdrag

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med Svenska Handelsbankens emission av Additional Tier 1 Capital (AT1) om 1 000 miljoner dollar

7 oktober 2020 Bank och finans

Vinge har biträtt Morgan Stanley & Co. International plc och de övriga arrangörsbankerna bestående av Barclays Bank PLC, Citigroup Global Markets Limited, J.P. Morgan Securities plc och Svenska Handelsbanken AB (publ) avseende svensk rätt i samband med Svenska Handelsbankens emission av så kallade AT1 CoCo-obligationer (Additional Tier 1 Contingent Convertible Notes) om 1 000 miljoner dollar fördelat på två poster på 500 miljoner dollar med olika räntenivåer, 4,375 och 4,75 procent.

Obligationerna är eviga instrument utan slutlig förfallodag, banken har optionen att lösa in lånen efter 6,5 år (mars 2027) respektive 10,5 år (mars 2031) och därefter vart femte år. Utfärdandet av AT1 är i form av skuldinstrument med en automatisk konvertering till A-aktier skulle bankens kärnprimärkapitalrelation falla under en viss nivå.

Emissionen av AT1-obligationerna är en del av bankens kapitalplanering.

Emissionen tecknades och tilldelas arrangörsbankerna 6 oktober 2020 och har noterats på Euronext Dublin.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Mikael Ståhl, Paulina Malmberg och Malte St Cyr Ohm.

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025