Uppdrag

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).

Munters FoodTech är ett av tre affärsområden inom Munters AB, en global ledare inom lösningar för klimatkontroll. FoodTech Equipment är specialiserat på lösningar för kritisk luftkvalitet, rörelse och temperaturkontroll inom slutmarknaderna för djuruppfödning och växthus. Transaktionen förväntas slutföras under Q2 2025, med förbehåll för sedvanliga villkor.

Vinge biträdde AIP, tillsammans med Sidley Austin, med ett team lett av delägare Sofie Nordgren (M&A) och inkluderande delägare Victor Ericsson (skatt) samt biträdande juristerna Jonatan Karlsson (M&A) och Karin Hultgren (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025