Uppdrag

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).

Munters FoodTech är ett av tre affärsområden inom Munters AB, en global ledare inom lösningar för klimatkontroll. FoodTech Equipment är specialiserat på lösningar för kritisk luftkvalitet, rörelse och temperaturkontroll inom slutmarknaderna för djuruppfödning och växthus. Transaktionen förväntas slutföras under Q2 2025, med förbehåll för sedvanliga villkor.

Vinge biträdde AIP, tillsammans med Sidley Austin, med ett team lett av delägare Sofie Nordgren (M&A) och inkluderande delägare Victor Ericsson (skatt) samt biträdande juristerna Jonatan Karlsson (M&A) och Karin Hultgren (arbetsrätt).

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025