Uppdrag

Vinge har biträtt aktieägarna i Apptus Technologies i samband med försäljning

8 december 2021 Arbetsrätt M&A

Vinge har biträtt aktieägarna i Apptus Technologies vid försäljningen av aktierna i bolaget till Voyado.

Apptus, som är verksamt inom området för e-handel och kundlojalitet, erbjuder en AI-baserad plattform som hjälper bolag att rekommendera rätt produkt genom förståelse för kundernas tidigare beteenden.

Vinges team bestod i huvudsak av Henrik Borna, Lena Westberg, Emelie Svensäter Jerntorp, Karin Gynnerstedt och Alice Clarin.

 

Relaterat

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026