Uppdrag

Vinge har biträtt Adelis Equity Partners Fund I AB

5 februari 2014

Adelis Equity Partners Fund I AB registrerades den 29 januari 2014 som AIF-förvaltare enligt den nya lagen om förvaltare av alternativa investeringsfonder (2013:561) som trädde i kraft den 22 juli 2013.

Financial Services, Finance and Insurance-gruppen på Vinge, huvudsakligen genom Ulrica Åkesson, har bistått Adelis med dess ansökan till Finansinspektionen. Adelis är den första registrerade AIF-förvaltaren i Sverige enligt den nya lagen.

Relaterat

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026

Vinge företräder Cinven vid förvärv av Ongoing Warehouse

Vinge har företrätt Cinven i samband med förvärvet av Ongoing Warehouse.
6 maj 2026

Vinge företräder Fazer i samband med dess förvärv av Aroma

Fazer har ingått avtal avseende förvärv av Konfektyrfabriken Aroma AB, en svensk godistillverkare känd för sina klassiska godisprodukter såsom Geléhallon, Hallonbåtar, Röda Hjärtan och Gräddkola. Förvärvet stärker Fazers position på den svenska godismarknaden, särskilt inom lösviktsgodis, godispåsar och säsongsprodukter. Förvärvet är villkorat av sedvanliga myndighetsgodkännanden.
6 maj 2026