Uppdrag

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”)

15 september 2021 Bank och finans M&A

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”), det tyska bolag som äger oceansapart #soulful clothing.

Vinges team bestod främst av Ulrich Ziche, Hannah Kajlinger (M&A) and Seyran Sahin (Banking and Finance).

Relaterat

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepappersrörelsetillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026