Uppdrag

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”)

15 september 2021 Bank och finans M&A

Vinge har agerat svensk rådgivare åt Altor Fund V i samband med dess förvärv av Rise Up Fashion GmbH (“oceansapart”), det tyska bolag som äger oceansapart #soulful clothing.

Vinges team bestod främst av Ulrich Ziche, Hannah Kajlinger (M&A) and Seyran Sahin (Banking and Finance).

Relaterat

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter i samband med finansieringen av fastighetsförvärv värde 13,3 miljarder kronor

Vinge företräder Wihlborgs Fastigheter AB (publ) i samband med finansieringen av förvärvet av Castellums samlade fastighetsbestånd i Malmö, Lund och Helsingborg. Finansieringen har säkerställts via Danske Bank, SEB och Swedbank.
29 juni 2026

Vinge biträder Ambea i budet på Humana

Ambea AB (publ) har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Humana AB. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Humana till cirka 2,96 miljarder kronor. Vederlaget består av en kombination av aktier, kontanter och en CVR (contingent value right).
29 juni 2026

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026