Uppdrag

Vinge företräder Vostok Emerging Finance i samband med dess investering i Finanzero

30 mars 2016

Vinge företräder Vostok Emerging Finance Ltd (”VEF”) i samband med dess investering i Finanzero, en onlinebaserad marknadsplats för förmedling av konsumentlån i Brasilien.

VEF är ett investmentbolag vars syfte är att investera i bolag i ett tidigt skede som erbjuder moderna finansiella tjänster i utvecklings- och gränsmarknader. VEF är noterat på Nasdaq First North.

Vinges team bestod huvudsakligen av Jesper Schönbeck och Sofie Bjärtun, med biträde av Tomas Forsgren och Malin Malm för immaterialrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av ORAX

Lagercrantz Group har förvärvat samtliga aktier i AB ORAX, en ledande aktör av produkter för hantering och skötsel inom begravnings- och kyrkogårdssektorn.
4 juni 2025

Vinge har företrätt Eleda i samband med dess förvärv av Rail Solutions Scandinavia AB, Gridtec AB, Quantity Surveying Konsult Stockholm AB, Voene AB, Vägservice centralen i Norden AB och Frästech AB.

Vinge har företrätt den ledande infrastrukturkoncernen Eleda i samband med dess parallella förvärv av Rail Solutions Scandinavia (järnvägsunderhåll), Gridtec (teknikkonsulttjänster inom elkraft), Quantity Surveying Konsult Stockholm (kostnadskontroll och projektledning), Voene (trafiksäkerhet), Vägservice centralen i Norden och Frästech (väg- och brounderhåll). De förvärvade verksamheterna hade en stark lönsamhet med en sammanlagd omsättning på cirka 200 MSEK under 2024.
4 juni 2025