Uppdrag

Vinge företräder Vimian Group AB (publ) (”Vimian”) och huvudägaren Fidelio Capital AB (”Fidelio”) i samband med private placement och efterföljande notering på Nasdaq First North Growth Market med första handelsdag den 18 juni 2021

18 juni 2021 Bank och finans M&A

Vinge företräder Vimian och huvudägaren Fidelio i samband med private placement och efterföljande notering på Nasdaq First North Growth Market med första handelsdagen den 18 juni 2021 samt även den omstrukturering som föregått noteringen. Priset i private placement värderar Vimian till 29,6 miljarder kronor.

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026