Uppdrag

Vinge företräder Varyag Resources

11 maj 2009

Vinge företräder Varyag Resources AB (publ), noterat på First North, i samband med en omstrukturering av Varyag Resources som innebär en förändring av strategi och struktur från private equity bolag till skogsföretag. 
 
Omstruktureringen innefattar ett förvärv av 50% av aktierna i RusForest Ltd och fordringar om totalt ca 800 MRUB på RusForest, från ett av Vostok Nafta Investment Ltd helägt dotterbolag. Betalning sker med nyemitterade aktier i Varyag Resources till ett beräknat värde vid avtalstidpunkten om ca 156 MSEK. 
 
Vinges team består primärt av delägarna Göran Nyström och Malin Leffler tillsammans med bland andra biträdande juristerna Jonas Johansson och Andreas Wirén.
 

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026