Uppdrag

Vinge företräder Telecomputing vid försäljning av Kentor.

28 juni 2017

Vinge, tillsammans med den norska advokatbyrån Wiersholm, företräder TeleComputing, ett portföljbolag till IK VII-fond, vid försäljningen av Kentor-gruppen till norska Sopra Steria.

Kentor är ett snabbväxande IT-konsultbolag med ca. 330 anställda som sedan starten 1983 vuxit till att bli ett framgångsrikt IT-bolag med kontor i Stockholm, Göteborg och St. Petersburg. Kentor tillhandahåller tjänster inom bland annat transformation, systemintegration och systemutveckling.

Vinges team har bestått av bland andra Jonas Bergström, Joacim Rydergård, Karl Klackenberg och Anna Hellohf.

Relaterat

Vinge företräder Axcel VI och Currentum vid förvärv av Elprojekt Skandinavien

Vinge företräder Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Elprojekt Skandinavien. Bolaget levererar kompletta elinstallationer i hela Sverige med fokus på nybyggnation av logistikfastigheter, produktionsanläggningar, flerbostadshus och kontorsbyggnader. Under 2024 omsatte Elprojekt Skandinavien 316 miljoner kronor.
23 juni 2025

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions

Vinge företräder Meribel Pharma Solutions i samband med försäljning av en produktionsanläggning specialiserad på tillverkning av antibiotika till Apotek Produktion & Laboratorier AB ("APL").
23 juni 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 232 miljoner kronor och omstrukturering av skuldfinansiering

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission, varigenom Hansa tillförs cirka 232 miljoner kronor före transaktionskostnader, och omstrukturering av skuldfinansiering. Som en del av sådan skuldomstrukturering har Hansa i samband med den riktade emissionen kvittat skulder motsvarande cirka 14,9 miljoner USD av sitt totala skuldbelopp.
23 juni 2025