Uppdrag

Vinge företräder Telecomputing vid försäljning av Kentor.

28 juni 2017

Vinge, tillsammans med den norska advokatbyrån Wiersholm, företräder TeleComputing, ett portföljbolag till IK VII-fond, vid försäljningen av Kentor-gruppen till norska Sopra Steria.

Kentor är ett snabbväxande IT-konsultbolag med ca. 330 anställda som sedan starten 1983 vuxit till att bli ett framgångsrikt IT-bolag med kontor i Stockholm, Göteborg och St. Petersburg. Kentor tillhandahåller tjänster inom bland annat transformation, systemintegration och systemutveckling.

Vinges team har bestått av bland andra Jonas Bergström, Joacim Rydergård, Karl Klackenberg och Anna Hellohf.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026