Uppdrag

Vinge företräder svenska staten vid försäljning av aktier i SAS

13 oktober 2016

Vinge has advised the Swedish state in connection with its sale of shares in SAS pursuant to a bookbuilding procedure performed on 12 October 2016.

Vinge biträdde svenska staten i samband med dess försäljning av aktier i SAS i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 12 oktober 2016. Totalt placerades 23 miljoner stamaktier av svenska staten och norska staten, till ett pris om 15,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 357 miljoner svenska kronor. Efter transaktionen innehar svenska staten 17,2 procent av stamaktierna och 17,1 procent av rösterna i SAS.

Vinges team bestod av Charlotte Levin, Erik Sjöman, David Andersson och Amanda Knutsson.

Relaterat

Vinge har biträtt Montrose by Carnegie AB i ansökan om värdepapperstillstånd

Vinge har framgångsrikt biträtt Montrose by Carnegie AB i samband med bolagets ansökan till Finansinspektionen om tillstånd att bedriva värdepappersrörelsetillstånd. Tillståndet meddelades av Finansinspektionen den 2 juli 2026.
12 augusti 2026

Vinge företräder Mjällby AIF i samband med försäljningen av Elliot Stroud till Hull City AFC

Vinge har företrätt de regerande allsvenska mästarna Mjällby AIF i samband med deras försäljning av den svenske landslagsspelaren Elliot Stroud till Premier League-laget Hull City AFC.
10 augusti 2026

Vinge företräder Altor i budet på Sleep Cycle

Snark BidCo, ett bolag kontrollerat av Altor Fund V (No. 1) och Altor Fund V (No. 2), lämnade ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Sleep Cycle att överlåta samtliga aktier till Snark BidCo. Aktierna i Sleep Cycle är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm. Efter utgången av den förlängda acceptfristen kontrollerar Snark BidCo cirka 79,2 procent av aktiekapitalet och rösterna i Sleep Cycle. Det totala värdet av erbjudandet upgick till cirka 497 miljoner kronor.
7 augusti 2026