Uppdrag

Vinge företräder STMicroelectronics vid förvärv av en majoritet av aktierna i Norstel AB

7 februari 2019 M&A

Vinge har företrätt fransk italienska elektronik och halvledartillverkaren STMicroelectronics i samband med att STMicroelectronics har ingått avtal om att förvärva en majoritet av aktierna i det svenska bolaget Norstel AB som tillverkar kiselkarbidskivor.

Vid tillträde (som är föremål för villkor), förvärvar STMicroelectronics 55% av aktierna i Norstel AB, med en option att förvärva återstående 45% av aktierna i Norstel AB förutsatt att villkor är uppfyllda. Om sådan option nyttjas, resulterar det i en ersättning om totalt 137 500 000 USD för 100% av aktierna i Nortstel AB. 

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko, Ulrich Ziche, Linda Sengul och Desirée Sjöblom (Corporate and M&A), Gu Qun, Gabriella Fossum, Jasmin Draszka-Ali och Hayaat Ibrahim (Regulatory and Compliance), Klara Secher (IP), Sophia Holm och Lova Unge (Employment), Nicklas Thorgerzon (IT), Axel Jansson och Anna Åhlberg (Banking and Financing), Anne Wijkman (Real Estate/Lease Agreements), Trine Osen Bergkvist (Competition), Fredrika Hjelmberg (Commercial Agreements), Hampus Olsson (Environment) och Jessica Öijer (VDR-assistent).
 

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026