Uppdrag

Vinge företräder Skånemejerier i försäljningen till Groupe Lactalis

2 juli 2012

Vinge företräder Skånemejerier ek för i samband med bolagiseringen av verksamheten och försäljningen av Skånemejerier AB till franska Groupe Lactalis. I samband med försäljningen ingås även ett långsiktigt leveransavtal för fortsatt leverans av mjölk från Skånemejerier ek för till Skånemejerier AB och Lactalis. Skånemejerier ek för är det näst största mejeriföretaget i Sverige och franska Lactalis är världens största mejerikoncern.

Delägare Björn Mullaart tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford och Markus Larsson företräder Skånemejerier. Delägare Ingela Malmborg biträder tillsammans med biträdande juristen Lynn Andersson i arbetsrättsliga frågor, Mathias Lindquist i miljö- och tillståndsrättsliga frågor samt Emma Hakesjö i fastighetsrättsliga frågor. Därutöver har delägare Sofia Olsson och biträdande juristen Christian Lindhé biträtt i föreningsrättsliga frågor.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Hansa Biopharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Hansa Biopharma AB (publ), ett biofarmabolag i kommersiell fas som utvecklar innovativa, livräddande och livsförändrande behandlingar för patienter med sällsynta immunologiska sjukdomstillstånd, noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett amerikanskt konvertibellåneförvärvsavtal avseende seniora icke-säkerställda konvertibla skuldebrev med ett sammanlagt nominellt belopp om 30 miljoner USD.
23 mars 2026

Vinge biträder vid datacenterleverantören EcoDataCenters emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor

Vinge har biträtt i samband med EcoDC Holding AB (publ) emission av ytterligare seniora icke-säkerställda obligationer om 500 miljoner kronor under dess ramverk om 2 miljarder kronor.
19 mars 2026

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026