Uppdrag

Vinge företräder säljarna i samband med försäljningen av Johan i Hallen & Bergfalk

4 maj 2023 Bank och finans M&A

Vinge företräder säljarna, representerade av Litorina V Fund, i samband med försäljningen av JOHBECO AB (inklusive dess svenska och finska dotterbolag Johan i Hallen & Bergfalk) till METRO FSD Holding GmbH, ett indirekt dotterbolag till den internationella grossisten METRO AG.

Johan i Hallen & Bergfalk är verksam på svenska och finska marknaden och är en av Sveriges ledande specialistleverantörer av högkvalitativa färskvaror med fokus på kött, fisk och skaldjur till restauranger, hotell och caféer.

Vinges team bestod av Jonas Johansson, Carl Sander, Desirée Hagenfeldt och Robin Sultani (M&A) och Karl-Gustaw Tobola (Bank & Finans) samt Julia Hagelberg, Emy Rydén och Anna Ekdahl Roos (projektassistenter).

Relaterat

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026

Vinge företräder Natur & Kultur i samband med förvärvet av Majema

Natur & Kultur har förvärvat 80 procent av aktierna i läromedelsförlaget Majema. Förvärvet är ett strategiskt och långsiktigt steg i Natur & Kulturs satsning på läromedel.
27 maj 2026