Uppdrag

Vinge företräder säljare i samband med försäljning i Solör

17 december 2021 M&A

Vinge har företrätt Vantage Consulting Group i samband med Highview Finance Holding Company DAC:s försäljning av dess aktier i Solör Bioenergi Holding AB (“Solör”) till övriga befintliga aktieägare Polhem Infra och Nordic Infrastructure.

Solör är ett privatägt energibolag inom förnyelsebar energi baserad på trädbränslen och fjärrvärme i Sverige och Norge. Polhem Infra är ett investeringsbolag helägt av de statliga AP fonderna AP1, AP3 och AP4, och Nordic Infrastructure är majoritetsägare i Solör. I samband med försäljningen förvärvade Polhem och NIAG totalt 21,05 procent av aktierna i Solör.

Vinges team bestod av Johan Göthberg, Maria Dahlin Kolvik, Eléonore Friberg och Ebba Nyberg.

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026