Uppdrag

Vinge företräder QlikTech International AB i samband med förvärv av samtliga aktier i NComVA AB

17 maj 2013

Vinge företräder QlikTech International AB i samband med förvärv av samtliga aktier i NComVA AB. QlikTech International AB är ett helägt dotterbolag till Qlik Technologies Inc. som är noterat på NASDAQ. QlikTech skapar och tillhandahåller innovativa business intelligence-lösningar. NComVA AB skapar och tillhandahåller visualiseringsverktyg.

Vinges team bestod av Henrik Borna (ansvarig delägare) tillsammans med bland andra biträdande juristerna Anna Edström, Ida Christensson, Karin Engström (arbetsrättslig rådgivning) och Anders Hilmansson.

Relaterat

Vinge har biträtt SBP Kredit AB (publ) i samband med värdepapperisering med en nordisk bank som senior långivare

Transaktionen omfattar ett rambelopp om en miljard kronor och skapar förutsättningar för en väsentligt utökad utlåningskapacitet. Avtalet är strukturerat i enlighet med EU:s värdepapperiseringsförordning och innebär att kvalificerade lån löpande kan överlåtas till ett särskilt bolag inom SBP-koncernen.
14 september 2026

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026