Uppdrag

Vinge företräder PPR S.A i samband med försäljningen av Ellos och Jotex

25 februari 2013

Vinge har företrätt PPR S.A i samband med försäljningen av Ellos och Jotex till Nordic Capital Fund VII för ett totalt bolagsvärde (enterprise value) om 275 miljoner euro. Ellos är det ledande distanshandelsföretaget i Skandinavien inom kläder och Jotex har etablerat sig som en nyckelspelare i Skandinavien inom hemtextil och inredning.

PPR S.A är en världsledande koncern inom kläder och accessoarer. Koncernen är verksam inom de två snabbast växande marknadssegmenten; lyxartiklar och sport & fritid. PPR har byggt upp en balanserad kollektion av konsumentvarumärken som t.ex. Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Alexander McQueen, Stella McCartney, Sergio Rossi, Girard-Perregaux, Puma och Tretorn. PPR koncernen är verksamt i över 120 länder och omsatte under 2012 över 9,7 miljarder euro och hade över 33.000 anställda vid årets slut. PPR är noterat på den franska börsen Euronext Paris.

Transaktionen är villkorad av godkännande från berörda konkurrensmyndigheter.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad samt bl.a. Christina Kokko (delägare), biträdande juristerna Joacim Rydergård, Alex Miler, Eric Ödling, Karl Hahtovirta och projektassistent Annika Johnson.

 

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026