Uppdrag

Vinge företräder PPR S.A i samband med försäljningen av Ellos och Jotex

25 februari 2013

Vinge har företrätt PPR S.A i samband med försäljningen av Ellos och Jotex till Nordic Capital Fund VII för ett totalt bolagsvärde (enterprise value) om 275 miljoner euro. Ellos är det ledande distanshandelsföretaget i Skandinavien inom kläder och Jotex har etablerat sig som en nyckelspelare i Skandinavien inom hemtextil och inredning.

PPR S.A är en världsledande koncern inom kläder och accessoarer. Koncernen är verksam inom de två snabbast växande marknadssegmenten; lyxartiklar och sport & fritid. PPR har byggt upp en balanserad kollektion av konsumentvarumärken som t.ex. Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent, Alexander McQueen, Stella McCartney, Sergio Rossi, Girard-Perregaux, Puma och Tretorn. PPR koncernen är verksamt i över 120 länder och omsatte under 2012 över 9,7 miljarder euro och hade över 33.000 anställda vid årets slut. PPR är noterat på den franska börsen Euronext Paris.

Transaktionen är villkorad av godkännande från berörda konkurrensmyndigheter.

Vinges team bestod av ansvarig delägare Johan Winnerblad samt bl.a. Christina Kokko (delägare), biträdande juristerna Joacim Rydergård, Alex Miler, Eric Ödling, Karl Hahtovirta och projektassistent Annika Johnson.

 

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025