Uppdrag

Vinge företräder Pareto och Dundee i samband med Africa Oils riktade nyemission om 125 miljoner USD

6 mars 2015

Vinge har företrätt Pareto Securities och Dundee Securities i samband med Africa Oil Corps riktade nyemission om 125 miljoner USD. Africa Oil Corp. är ett kanadensiskt olje- och gasbolag med tillgångar i Kenya och Etiopien samt i Puntland (Somalia), genom sitt 45 procentiga innehav i Horn Petroleum Corporation. Africa Oil Corp är noterat på Toronto Stock Exchange och Nasdaq Stockholm under tickern "AOI".

Från Vinges sida deltog framför allt Jesper Schönbeck.

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026