Uppdrag

Vinge företräder Outbox vid förvärv av Transticket

27 november 2015

Vinge har företrätt Outbox AXS i samband med förvärv av Transticket AB. Transticket är ett av de ledande företagen i Sverige inom ticketing, biljett- och försäljningslösningar och Outbox är ett globalt företag inom ticketing för sport- och underhållningsevenemang.

Vinges team bestod av Magnus Hedsund, Kristian Ford och Fredrik Christiansson. Emelie Svensäter Jerntorp biträdde med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Nordion Energi AB i samband med förvärv av aktier i Kalmar Energi

Nordion Energi förvärvar hela E.ON Sverige ABs innehav i Kalmar Energi och i samband med tillträdet avyttra Kalmar Energis elhandelsverksamhet till Siljansvik AB (publ).
29 maj 2026

Vinge biträder Latour vid aktieförsäljningar i ASSA ABLOY och Securitas om 2,5 miljarder SEK i vardera bolag

Vinge har biträtt Investmentaktiebolaget Latour (publ) i samband med försäljningen av delar av deras aktieinnehav i ASSA ABLOY och Securitas till ett totalt värde om 5 miljarder kronor.
27 maj 2026

Vinge biträder Hybridge Group vid förvärv av NESC

Hybridge Group och konsultföretaget NESC går samman. Genom samgåendet stärker Hybridge Group sitt erbjudande inom prefabricerade stomlösningar.
27 maj 2026