Uppdrag

Vinge företräder Outbox vid förvärv av Transticket

27 november 2015

Vinge har företrätt Outbox AXS i samband med förvärv av Transticket AB. Transticket är ett av de ledande företagen i Sverige inom ticketing, biljett- och försäljningslösningar och Outbox är ett globalt företag inom ticketing för sport- och underhållningsevenemang.

Vinges team bestod av Magnus Hedsund, Kristian Ford och Fredrik Christiansson. Emelie Svensäter Jerntorp biträdde med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026