Uppdrag

Vinge företräder Outbox vid förvärv av Transticket

27 november 2015

Vinge har företrätt Outbox AXS i samband med förvärv av Transticket AB. Transticket är ett av de ledande företagen i Sverige inom ticketing, biljett- och försäljningslösningar och Outbox är ett globalt företag inom ticketing för sport- och underhållningsevenemang.

Vinges team bestod av Magnus Hedsund, Kristian Ford och Fredrik Christiansson. Emelie Svensäter Jerntorp biträdde med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026