Uppdrag

Vinge företräder Oriflame i samband med koncernens domicilbyte från Luxemburg till Schweiz

11 maj 2015

Vinge företräder Oriflame i samband med processen att byta koncernens domicil från Luxemburg till Schweiz. Som ett led i denna process har Oriflame Holding AG, ett helägt dotterbolag till Oriflame Cosmetics S.A. lämnat ett rekommenderat aktiebyteserbjudande till aktieägarna i Oriflame Cosmetics. Genom aktiebyteserbjudandet erbjuds aktieägarna i Oriflame Cosmetics att byta sina aktier till aktier i ett nytt schweiziskt bolag. Styrelsen i Oriflame rekommenderar aktieägarna att acceptera erbjudandet och aktieägare representerande 51 procent av rösterna i Oriflame Cosmetics har förklarat att de har för avsikt att byta sina aktier. Genom erbjudandet kommer varje aktieägare i Oriflame Cosmetics, vid full anslutning till erbjudandet, att ha samma ägar- och röstandel i det nya schweiziska bolaget som de för närvarande har i Oriflame Cosmetics. I samband med erbjudandet har Oriflame inlett förberedelser för en notering av Oriflame Holdings aktier på Nasdaq Stockholm och, förutsatt att villkoren för Erbjudandets fullföljande uppfylls, förväntas aktierna noteras på Nasdaq Stockholm omkring den 23 juni 2015.

Oriflame är ett internationellt direktförsäljande kosmetikföretag med försäljning i över 60 länder. Oriflames säljkår består av fler än 3 miljoner oberoende konsulenter som tillsammans svarar för en årsomsättning på omkring 1,3 miljarder EUR.

Erik Sjöman, Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson och Joel Wahlberg biträder Oriflame i samband med erbjudandet. Mattias Schömer och Tora Hansjons biträder med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026