Uppdrag

Vinge företräder Oriflame i samband med koncernens domicilbyte från Luxemburg till Schweiz

11 maj 2015

Vinge företräder Oriflame i samband med processen att byta koncernens domicil från Luxemburg till Schweiz. Som ett led i denna process har Oriflame Holding AG, ett helägt dotterbolag till Oriflame Cosmetics S.A. lämnat ett rekommenderat aktiebyteserbjudande till aktieägarna i Oriflame Cosmetics. Genom aktiebyteserbjudandet erbjuds aktieägarna i Oriflame Cosmetics att byta sina aktier till aktier i ett nytt schweiziskt bolag. Styrelsen i Oriflame rekommenderar aktieägarna att acceptera erbjudandet och aktieägare representerande 51 procent av rösterna i Oriflame Cosmetics har förklarat att de har för avsikt att byta sina aktier. Genom erbjudandet kommer varje aktieägare i Oriflame Cosmetics, vid full anslutning till erbjudandet, att ha samma ägar- och röstandel i det nya schweiziska bolaget som de för närvarande har i Oriflame Cosmetics. I samband med erbjudandet har Oriflame inlett förberedelser för en notering av Oriflame Holdings aktier på Nasdaq Stockholm och, förutsatt att villkoren för Erbjudandets fullföljande uppfylls, förväntas aktierna noteras på Nasdaq Stockholm omkring den 23 juni 2015.

Oriflame är ett internationellt direktförsäljande kosmetikföretag med försäljning i över 60 länder. Oriflames säljkår består av fler än 3 miljoner oberoende konsulenter som tillsammans svarar för en årsomsättning på omkring 1,3 miljarder EUR.

Erik Sjöman, Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson och Joel Wahlberg biträder Oriflame i samband med erbjudandet. Mattias Schömer och Tora Hansjons biträder med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.
26 november 2025

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter i samband med dess listbyte till Nasdaq Stockholm

Vinge har företrätt Fortinova Fastigheter AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Premier Growth Market till Nasdaq Stockholm. Prospektet offentliggjordes den 12 november 2025 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 19 november 2025, på dagen fem år sedan första noteringen.
19 november 2025

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025