Uppdrag

Vinge företräder Nordic Re-Finance AB i samband med en svensk järnvägsfinansiering

21 januari 2026 M&A Bank och finans

Vinge har som svenskt legalt ombud företrätt Nordic Re-Finance AB, en ledande aktör inom lokleasingsektorn i Skandinavien, i samband med ingåendet av ett skuldpaket om totalt EUR 250M, fullt underwritat av Natixis CIB.

Kreditfacilitetsavtalet möjliggör en refinansiering av bolagets befintliga skuldsättning, stödjer bolagets fortsatta tillväxtstrategi och inkluderar en grön facilitet som kommer möjliggöra en acceleration av bolagets elektrifieringsplaner och expansion till nya europeiska marknader.
 
Nordic Re-Finance AB stöds av Infranity, en fransk kapitalförvaltare specialiserad på investeringar inom hållbar infrastruktur.
 
Vinges team bestod huvudsakligen av Helena Göransson, Calle Tengwall Pagels och Rebecka Margolin (Bank och finans) samt Matthias Pannier, Sara Hammond (M&A) och Victor Ericsson (Skatt). 

Relaterat

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026

Vinge har biträtt ledningen i atNorth i samband med försäljningen av atNorth till CPP Investments och Equinix

Vinge har biträtt ledningen för atNorth vid försäljningen av atNorth till Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments) och Equinix (EMEA) Management, Inc. från Partners Group och minoritetsägarna.
2 mars 2026

Vinge företräder Bain Capital i samband med dess majoritetsinvestering i Tingstad koncernen

Vinge har tillsammans med Kirkland & Ellis företrätt Bain Capital i samband med förvärvet av en majoritetsandel i Aktiebolaget Tingstad Papper ("Tingstad") och dess dotterbolag.
2 mars 2026