Uppdrag

Vinge företräder Nakanishi Metal Works Co., Ltd. vid förvärv av SKFs hållaretillverkning

8 februari 2011

Vinge har biträtt den japanska komponenttillverkaren Nakanishi Metal Works CO., Ltd., (NKC) vid förvärv av en hållaretillverkningsfabrik i Göteborg från SKF Sverige AB. SKF i Göteborg producerar sfäriska rullningslager och hållaren är den komponent i lagret som håller rullarna på plats mellan inner- och ytterring. Fabriken finns på SKFs produktionsområde i Göteborg och omfattar 130 anställda.

NKC etablerades 1924 och är världsledande inom hållaretillverkning och pressade stålkomponenter, såväl som plast och gummibearbetning.

Vinge var rådgivare till NKC. Vinges team bestod av bland andra Fredrik Sonander (ansvarig delägare M&A), Daniel Ericsson (fastighetsrätt), Katja Cato (M&A), Anna Björk Larsson (M&A), Anna Engeström (arbetsrätt), Anna Grandin (arbetsrätt) och Maria Paijkull (miljörätt).

Relaterat

Vinge biträder Fortinova Fastigheter AB (publ) vid bolagets första gröna obligationsemission om 200 miljoner kronor

Vinge har biträtt Fortinova Fastigheter AB (publ) (”Fortinova”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda gröna seniora obligationer om 200 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Nordea agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
18 september 2026

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) i samband med bankens försäljning av delar av MedMera Bank samt försäljning av NPL-portföljer

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid avyttringen av delar av MedMera Banks verksamhet till ett ledande globalt kreditinvesteringsbolag. Avyttringen är strukturerad som en aktieförsäljning och prissatt till en premie om cirka 90 miljoner kronor över det egna kapitalets värde per slutförandedagen. Transaktionen omfattar delar av MedMeras bankverksamhet såsom IT-infrastruktur, organisation och ledning, medan Morrow Bank behåller MedMeras presterande lån, inlåning, kunder, varumärket MedMera, Coop-partnerskapsavtalet samt nyckelpersoner.
15 september 2026

Vinge biträder HealthCap vid investering i AMRA Medical

HealthCap investerar i AMRA Medical AB, ett bolag som analyserar helkropps-MR-bilder för att klassificera och kvantifiera en individs muskel- och fettvävnad i hela kroppen, och sätter detta i relation till människors hälsa och sjukdomar.
15 september 2026