Uppdrag

Vinge företräder Nakanishi Metal Works Co., Ltd. vid förvärv av SKFs hållaretillverkning

8 februari 2011

Vinge har biträtt den japanska komponenttillverkaren Nakanishi Metal Works CO., Ltd., (NKC) vid förvärv av en hållaretillverkningsfabrik i Göteborg från SKF Sverige AB. SKF i Göteborg producerar sfäriska rullningslager och hållaren är den komponent i lagret som håller rullarna på plats mellan inner- och ytterring. Fabriken finns på SKFs produktionsområde i Göteborg och omfattar 130 anställda.

NKC etablerades 1924 och är världsledande inom hållaretillverkning och pressade stålkomponenter, såväl som plast och gummibearbetning.

Vinge var rådgivare till NKC. Vinges team bestod av bland andra Fredrik Sonander (ansvarig delägare M&A), Daniel Ericsson (fastighetsrätt), Katja Cato (M&A), Anna Björk Larsson (M&A), Anna Engeström (arbetsrätt), Anna Grandin (arbetsrätt) och Maria Paijkull (miljörätt).

Relaterat

Vinge biträder Isofol Medical AB (publ) i samband med dess företrädesemission av units

Genom företrädesemissionen av units, bestående av aktier och teckningsoptioner, och den utnyttjade övertilldelningsemissionen tillförs Isofol cirka 84 MSEK och kan komma att tillföras ytterligare maximalt cirka 110 MSEK vid utnyttjade av samtliga teckningsoptioner till högsta teckningskurs.
1 augusti 2025

Vinge biträder Oncorena i samband med nyemission

Vinge biträder Oncorena Holding AB i samband med en nyemission om cirka 133 miljoner kronor.
30 juli 2025

Vinge företräder Karl Hedin och minoritetsägarna vid försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida

Vinge har företrätt Karl Hedin och minoritetsägarna i samband med försäljningen av AB Karl Hedin Sågverk till Vida Aktiebolag (”Vida”).
24 juli 2025