Uppdrag

Vinge företräder Mutares i samband med förvärv av Allianceplus Sweden

Vinge företräder det tyska private equity-bolaget Mutares SE & Co. KGaA (”Mutares”) i samband med förvärvet av Allianceplus Sweden (”Allianceplus”) från Allianceplus Holding A/S, ett portföljbolag till Polaris Private Equity.

Allianceplus bedriver verksamhet inom soft facility management. Bolaget har sitt huvudkontor i Stockholm och erbjuder tjänster i Sverige med särskilt fokus på Stockholm, Göteborg och Malmö. Under 2020 hade Allianceplus en omsättning på cirka EUR 27m med över 500 anställda.

Mutares är ett börsnoterat private equity-bolag med kontor i München, Frankfurt, London, Madrid, Milano, Paris, Stockholm och Wien. Mutares förvärvar små- och medelstora företag med huvudkontor i Europa (och divisioner inom större företagsgrupper i s.k. special situations) som visar stor potential för framtida operationella förbättringar.

Vinges team bestod av Karl Klackenberg och Christina Kokko (M&A), Lisa Hörnqvist (Commercial agreements), Ebba Svenburg (Employment) tillsammans med Sebastian Örndahl och Jesper Ekman (Merger filing).

 

Relaterat

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion till Altor

Vinge har biträtt Consolid Equity och övriga säljare vid försäljningen av Sertion-koncernen till Altor. I samband med transaktionen kommer entreprenörer och ledning att återinvestera och kvarstå som nyckelägare, i partnerskap med Altor för att accelerera koncernens nästa tillväxtfas på befintliga marknader och i nya geografier.
11 maj 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av gröna hybridobligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av gröna hybridobligationer om SEK 400 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner).
7 maj 2026