Uppdrag

Vinge företräder Mutares i samband med förvärv av Allianceplus Sweden

Vinge företräder det tyska private equity-bolaget Mutares SE & Co. KGaA (”Mutares”) i samband med förvärvet av Allianceplus Sweden (”Allianceplus”) från Allianceplus Holding A/S, ett portföljbolag till Polaris Private Equity.

Allianceplus bedriver verksamhet inom soft facility management. Bolaget har sitt huvudkontor i Stockholm och erbjuder tjänster i Sverige med särskilt fokus på Stockholm, Göteborg och Malmö. Under 2020 hade Allianceplus en omsättning på cirka EUR 27m med över 500 anställda.

Mutares är ett börsnoterat private equity-bolag med kontor i München, Frankfurt, London, Madrid, Milano, Paris, Stockholm och Wien. Mutares förvärvar små- och medelstora företag med huvudkontor i Europa (och divisioner inom större företagsgrupper i s.k. special situations) som visar stor potential för framtida operationella förbättringar.

Vinges team bestod av Karl Klackenberg och Christina Kokko (M&A), Lisa Hörnqvist (Commercial agreements), Ebba Svenburg (Employment) tillsammans med Sebastian Örndahl och Jesper Ekman (Merger filing).

 

Relaterat

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter i samband med en riktad nyemission om cirka 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 300 miljoner kronor före transaktionskostnader.
14 maj 2025

Vinge har biträtt EQT AB i samband med dess obligationsemission till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD

EQT AB (publ) har emitterat seniora obligationer till ett sammanlagt nominellt belopp om 500 000 000 USD med en ränta på 5,850%, som förfaller 2035, till ett pris motsvarande 99,783% av det sammanlagda nominella beloppet.
13 maj 2025

Vinge har rådgivit Qlik i samband med förvärv

Vinge har rådgivit Qlik Group i samband med dess förvärv av Qloud Cover Migration-teknologin från Stretch Qonnect. Denna automatiserade lösning, som kommer att marknadsföras som Qlik Analytics Migration Tool, eliminerar komplexiteten i att migrera från QlikView, Qlik Sense och NPrinting till Qlik Cloud – en ihållande barriär för molnadoption.
13 maj 2025