Uppdrag

Vinge företräder Midway Holding vid köp av Landqvists Mekaniska Verkstad

7 mars 2012

Vinge företräder Midway Holding AB vid köp av samtliga aktier i Landqvists Mekaniska Verkstad AB, en underleverantör till fordons-, jordbruks- och byggindustrin. 

Landqvists Mekaniska har stora likheter med Stans & Press som redan ingår i Midway-koncernen. Bolagen kompletterarar varandra mycket bra, såväl geografiskt som kapacitetsmässigt och förvärvet väntas ge flera samordningsfördelar. 

Peter Oscarsson,Vinge, företrädde Midway Holding.

Relaterat

Vinge biträder HealthCap vid investering i Neobiomics

HealthCap investerar i Neobiomics AB, som utvecklar produkter inom neonatalområdet. Neobiomics främsta produkt, Proprems, är ett probiotiskt kosttillskott utvecklat för barn som fötts för tidigt.
22 maj 2026

Vinge företräder Sveafastigheter i dess fusion med KlaraBo

Vinge företräder Sveafastigheter AB (publ) i dess fusion med KlaraBo Sverige AB.
22 maj 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Stalon

Lagercrantz Group Aktiebolag har förvärvat 88% av aktierna i Stalon AB, en svensk tillverkare av ljuddämpare för jaktvapen. Bolaget är baserat i Stalon utanför Vilhelmina, där bolaget bedriver utveckling och produktion i egna lokaler.
21 maj 2026