Uppdrag

Vinge företräder Medicover i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge företräder Medicover AB (publ) (”Medicover”) och dess huvudägare Celox Holding AB (”Celox”), som är helägt av välgörenhetsstiftelsen Jonas och Christina af Jochnicks Stiftelse, i samband med Medicovers notering på Nasdaq Stockholm. Handel i Medicovers B-aktie på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 23 maj 2017.

Priset i erbjudandet sattes till 56 kronor per B-aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för det totala antalet aktier i bolaget efter genomförandet av erbjudandet om 7,5 miljarder kronor. Förutsatt att övertilldelningsoptionen i erbjudandet utnyttjas till fullo uppgår värdet av erbjudandet till cirka 2,3 miljarder kronor. 

Medicover är ett ledande internationellt vård- och diagnostikföretag med verksamhet i Polen, Tyskland, Rumänien, Ukraina och vissa andra marknader, främst i Central- och Östeuropa. Medicover utökar dessutom sin geografiska närvaro genom att expandera till den snabbväxande vårdmarknaden i Indien. Medicover erbjuder ett brett utbud av vård- och diagnostiktjänster genom ett omfattande nätverk av kliniker och laboratorier, samt avancerad, internt utvecklad mjukvara och informationssystem. Medicover erbjuder sina tjänster genom två divisioner, Healthcare Services och Diagnostic Services.

Vinges team består huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Ludvig Frithiof, Sofie Bjärtun, Louise Nordkvist och Astrid Karlsson.

Relaterat

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026

Vinge biträder Zengun vid emission av obligationer om SEK 750 miljoner och förtida inlösen av utestående obligationer

Vinge biträder Zengun Group AB (publ) vid dess emission av seniora säkerställda obligationer om SEK 750 miljoner (inom en ram om SEK 1,500 miljoner) och med bolagets parallella frivillig förtida inlösen av tidigare emitterade obligationer.
20 februari 2026

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026