Uppdrag

Vinge företräder Main Capital vid försäljningen av Assessio

1 september 2023 M&A

Vinge företräder Main Capital V (”Main Capital”) vid försäljningen av Assessio International Holding 2 AB med dotterbolag (”Assessio”)

Assessio är ett SaaS-bolag specialiserade inom strategisk HR och utvecklar tester och verktyg inom arbetspsykologi. Deras verktyg kan bland annat hjälpa organisationer att förutsäga vem som har bäst potential att lyckas i en roll, hitta framtidens ledare i organisationen och definiera sin organisationskultur och matcha den med individers värderingar.

Main Capital förvärvade Assessio 2019 och Assessio har sedan dess fördubblat sin omsättning och är idag den ledande aktören inom talangutvärderingar i både Norden och Benelux, med över 1 800 kunder inom ett brett spektrum av branscher.

Vinges bestod huvudsakligen av Jonas Johansson, Filip Öhrner, Maria Dahlin Kolvik, Per Kling, Stina Bengtsson, Gustav Persson, Johan Gavelin, Sophie Böje, Alexander Rüdén och Anna Ekdahl Roos.

 

Relaterat

Vinge företräder Platzer i kombinationsaffär med Göteborgs Hamn avseende fastigheter i Arendal

Vinge har företrätt Platzer vid en kombinationsaffär med Göteborgs Hamn bestående av försäljning av fastigheten Arendal 1:28, delar av fastigheterna Arendal 1:29 och Arendal 1:31 samt förvärv av del av fastigheten Arendal 764:291.
8 april 2026

Vinge har biträtt SEB, Swedbank och Danske Bank i samband med en bryggkreditfacilitet till Catena

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Swedbank AB (publ) och Danske Bank A/S i deras roller som mandated lead arrangers och bookrunners i samband med ingåendet av en bryggkreditfacilitet om 4 360 000 000 SEK, 195 000 000 EUR och 170 000 000 DKK till Catena AB (publ).
2 april 2026

Vinge företräder grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget av Imaginary Ventures och ytterligare investerare

Vinge har företrätt grundarna av Nordic Knots i samband med en investering i bolaget ledd av Imaginary Ventures, tillsammans med ytterligare investerare såsom Creades, IRIS Ventures och St Dominique Capital.
2 april 2026