Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

30 januari 2025

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.

Aprello, grundat 2017, är specialiserat på att utveckla mjukvarulösningar för årsredovisning och skattedeklarationer och vänder sig till såväl skatte- och redovisningsbyråer som små och medelstora företag i Sverige. Aprello fokuserar på användarvänliga lösningar och erbjuder funktioner som smarta mallar, digitala förvaltningsberättelser, e-signering och steg-för-steg-vägledning.

Vinges team bestod av Filip Öhrner, Maria Dahlin KolvikAlexander Rüdén (M&A), Martin Boström (GDPR) och Felizia Wiker (IP).

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026